Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Badania

logo projektu inspire - Intersectional Spaces of Participation: Inclusive, Resilient, Embedded

Intersectional Spaces of Participation: Inclusive, Resilient, Embedded (INSPIRE) Międzygrupowe przestrzenie uczestnictwa: inkluzywne, odporne na zmianę, osadzone w kontekście.

Słowa kluczowe: asamblaż, badania aktywne, deliberacja, e-demokracja, partycypacja, włączenie społeczne

Jednostka przyznająca grant: Komisja Europejska

STRESZCZENIE

Mechanizmy demokracji uczestniczącej i deliberatywnej, z jednej strony, są chwalone za potencjał eliminowania braku zaufania i polaryzacji politycznej poprzez wzmacnianie zaangażowania obywateli w sprawy publiczne; a z drugiej strony, niejednokrotnie oskarża się je o przedstawianie powierzchownych rozwiązań dla głęboko zakorzenionych problemów i wzmacnianie wykluczenia grup już pozbawionych władzy ze względu na czynniki społeczno-ekonomiczne, fizyczne i psychiczne, płeć, czy rasę.

Projekt INSPIRE ma na celu stawienie czoła tym zarzutom i niepowodzeniom wspierając równość międzygrupową poprzez zaproponowanie przestrzeni partycypacji, które biorą pod uwagę potrzeby i zasoby grup marginalizowanych; są odporne na zmiany w rządzie i rozwijają się dzięki oddolnemu zaangażowaniu, wspierając odporność społeczną; ponadto, są osadzone w szerszej sferze publicznej i konstruktywnych relacjach z instytucjami tworzącymi politykę (Bussu i in. 2022a; Escobar 2022).

W projekcie wykorzystujemy następujące koncepcje: ekonomii politycznej partycypacji, współprojektowania i asamblażu. Kładziemy nacisk na czynniki społeczno-ekonomiczne, które wpływają na zdolność ludzi do partycypacji, czyli ekonomię polityczną partycypacji. Korzystamy z szeregu metod opartych na sztuce, technologiach cyfrowych i kreatywnych, aby wspólnie z uczestnikami projektować włączające przestrzenie partycypacyjne, które wykraczają poza rozważania skupione na rozmowie. Koncepcja asamblażu pomaga nam przyjrzeć się, jak różne praktyki partycypacyjne współistnieją, wchodzą w interakcje i zmieniają się na poziomie lokalnym, krajowym i ponadnarodowym. Korzystając z tych teoretycznych i analitycznych narzędzi, możemy wyraźniej prześledzić procesy i dynamikę władzy, które pogłębiają nierówności, a także możemy wzmocnić demokratyczne i włączające uczestnictwo poprzez jego liczne formy i praktyki.

 

Zakończone projekty [2024]

EUComMeet – Developing Participatory Spaces using a Multi-stage, Multi-level, Multi-mode, Multi-lingual, Dynamic Deliberative approach

Rodzaj grantu: Horyzont 2020

Jednostka przyznająca grant: Komisja Europejska

Komisja Europejska

STRESZCZENIE

Projekt EUComMeet bada, w jakich warunkach obrady i reprezentacja mogą być skuteczną odpowiedzią na wyzwania stojące przed liberalnymi demokracjami przedstawicielskim. W tym celu EUComMeet:

  1. eksperymentuje ze sposobami systematycznego osadzenie praktyk i instytucji obradujących w wielopoziomowym systemie sprawowania rządów i reprezentacji Unii Europejskiej;
  2. bada, w jaki sposób debata i uczestnictwo mogą pomóc w zmniejszeniu polaryzacji, wzmocnieniu tożsamości europejskiej, zachęceniu do włączenia społecznego, wspieraniu refleksyjności obywateli i zmniejszaniu przepaści między decydentami politycznymi a obywatelami.

Aby sprostać tym dwóm celom, EUComMeet:

  1. Zgromadzi konsorcjum dziewięciu partnerów złożone z czołowych ekspertów akademickich i organizacji z ogromnym doświadczeniem w praktykach obradowania oraz partycypacji w Europie; doświadczenie metodologiczne osób trzecich i szerokiego zestawu podmiotów społecznych i interesariuszy.
  2. Przyjmie proaktywną strategię badawczą do opracowania realnych rozwiązań w celu poprawy praktyki demokratycznej w trzech etapach:
    1. Wyciąganie wniosków (faza zrozumienia);
    2. Wypełnianie luki (faza łączenia między zrozumieniem a projektowaniem przestrzeni partycypacyjnych);
    3. Spraw, aby się stało (czyli realizacja wydarzeń na podstawie zaproponowanego projektu).
  3. Wniesie wkład w obszar badań nad demokracją dzięki budowaniu powiązań z decydentami/twórcami polityki, aby zaprojektować oryginalne Przestrzenie Partycypacji, które obejmują obywateli, decydentów i interesariuszy w czasie trwania projektu. Przestrzenie Partycypacji będą oparte na innowacyjnym M4D2 (wielostopniowy, wielopoziomowy, wielotrybowy, wielojęzyczny i dynamicznie debatujący czyli: Multi-stage, Multi-Level, Multi-Mode, Multi-Lingual and Dynamic Deliberative) pomyślanym jako elastyczny, interaktywny, łatwy w użyciu i skalowalny model do debatowania proces, zintegrowany z innowacyjną technologią związaną z automatyczną moderacją i automatycznym tłumaczeniem na wiele języków do wdrożenia w 5 krajach (Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy i Polska).

Badania i projekty z poprzednich lat: