Działalność Centrum Deliberacji w 2018 r. – podsumowanie
Kierunek działań – umiędzynarodowienie, rozwój współpracy z ośrodkami badawczymi w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych
Projekty / granty:
- „W Dialogu – od wiedzy do decyzji”
Projekt finansowany przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW, Projekt „Inkubator Innowacyjności +” (MNiSW); Realizacja czerwiec 2017 r. – luty 2018 r.
Celem projektu było przygotowanie wersji wdrożeniowej oprogramowania wDialogu, przetestowania go pod kątem spełniania wymogów prawnych (np. korzystanie z danych osobowych) oraz WCAG 2.0. Oprogramowanie przygotowano w dwóch wersjach: dla administracji publicznej oraz dla innych użytkowników (dostosowanie nomenklatury).
Podpisano umowę na wdrożenie oprogramowanie wDialogu przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w 53 gminach na Mazowszu.
- Wsparcie dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Uruchomiono punkt wsparcia dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego pod kątem wdrożenia oprogramowania wDialogu na Mazowszu. Na potrzeby prowadzenia działań wspierających UMWM w projekcie, Ze środków Prorektor ds. Rozwoju UW, zatrudniony został doktorant IS UW Mariusz Wieczorek.
- Mikro-grant Prorektora ds. Nauki UW „Umiędzynarodowienie rezultatów projektu W Dialogu (oprogramowanie wDialogu, model deliberatywnych konsultacji społecznych implementowany przez oprogramowanie) prowadzące do realizacji liderskich projektów międzynarodowych i spozycjonowania UW wśród uczelni-innowatorów w obszarze informatyki społecznej”.
Celem grantu było przygotowanie materiałów informacyjno-promocyjnych w j. angielskim i zaprezentowanie oprogramowania wDialogu na arenie międzynarodowej, a także dyskusja nad jego zastosowaniem we współpracy z partnerami zagranicznymi.
- Potwierdzenie otrzymania grantu od Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki na realizacje projektu pt. „Udział obywateli w samorządzie: Europejskie normy deliberacji i ich znaczenie dla prowadzenia konsultacji społecznych w Niemczech i w Polsce”; Realizacja maj 2019-kwiecień 2020.
Otrzymaliśmy grant Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki i rozpoczęliśmy przygotowania do jego realizacji we współpracy z partnerem z Niemiec – Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie – Düsseldorfer Institut für Internet und Demokratie (DIID). Celem projektu jest zbadanie znaczenia wartości i norm właściwych dla modelu deliberacji, do których odwołują się w swoich dokumentach instytucje Unii Europejskiej, dla działań samorządu lokalnego realizującego zadania związane z konsultacjami społecznymi w Niemczech i w Polsce. W szczególności będzie nas interesować aspekt porównawczy dotyczący praktyk w niemieckich i polskich urzędach oraz kształtujące je czynniki.
- Przygotowanie do realizacji projektu „InDialogue for Inclusive Decision-making in Local Government”. Realizacja czerwiec 2019 – grudzień 2020.
Przygotowanie projektu odbywa się we współpracy między Centrum Deliberacji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Urzędu Miasta Longmeadow, MA, w Stanach Zjednoczonych. W projekt jest zaangażowanych kilkunastu badaczy, w tym pięciu badaczy z Uniwersytetu Stanforda. Projekt jest przygotowywany od czerwca 2018 r. Został zapoczątkowany webinarium zorganizowanym na Uniwersytecie Warszawskim z wykorzystaniem grantu Prorektora ds. Nauki UW, a został rozwinięty podczas pobytu dr Anny Przybylskiej, kierownik CD IS UW, na Uniwersytecie Stanforda w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Do końca 2018 r. przygotowano ramy badania i harmonogram projektu, stworzono zespół badawczy, złożono wniosek o grant w konkursie Miniatura do NCN. W trakcie badania będziemy starali się ustalić, jak samorząd z długą tradycją bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji odnosi się do internetowych narzędzi planowania i realizacji spotkań miejskich; jak samorząd odnosi się do modelu działania implementowanego przez narzędzia informatyczne, w którym istotne miejsce mają: dzielenie się wiedzą i deliberacja; jak narzędzia IT interweniują w praktyki komunikacyjne i jakie są zalety i wady ich wykorzystania; jakie będą czynniki istotne dla ewentualnego wdrożenia oprogramowania wDialogu w Longmeadow i jak badacze mogą pomóc w ich zaadaptowaniu w pracy samorządu.
- Przygotowanie do złożenia wniosku o grant w konkursie Horyzont 2020 „METIS. Multilevel Experiments on Trust & Inclusion Solutions”, lider: CES (Center for Social Studies) – Uniwersytet Coimbra, Portugalia. Partnerzy: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Dusseldorfie, Uniwersytet w Mediolanie, Otwarty Uniwersytet Katalonii, Trustlab OECD. Obszar przedmiotowy projektu: „Trust in governance”. Termin złożenia wniosku: 14 marca 2019 r.
Seminaria, warsztaty
- Warsztat we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej „Korzystanie przez sołtysów i sołtyski z konsultacji społecznych”, 18 kwietnia 2018 r.
Celem warsztatu było przekazanie sołtysom i sołtyskom wiedzy oraz umiejętności korzystania z mechanizmu konsultacji społecznych w samorządzie. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze zagadnienia związane z prowadzeniem konsultacji społecznych. Określone zostało, w jakich sprawach i okolicznościach warto prowadzić konsultacje społeczne, a także jak spożytkować ich rezultaty na rzecz wspólnoty mieszkańców. Zaprezentowano oprogramowanie informatyczne wDialogu.
- Webinarium, „InDialogue software – features, functions and use in public consultations”, 11 czerwca 2016 r.
Podczas dwugodzinnego webinarium prezentowano w j. angielskim funkcje i działanie oprogramowania informatycznego wDialogu. Efektem webinarium była m.in. formalna propozycja Urzędu Miasta Longmeadow, MA w Stanach Zjednoczonych dotycząca pilotażowego wykorzystania oprogramowania wDialogu podczas konsultacji społecznych w czerwcu 2019 r. Miasto Longmeadow ma system demokracji bezpośredniej i długą tradycję obywatelskich spotkań w sprawach kluczowych dla miasta, po których następuje wiążące głosowanie nad projektami.
- Nawiązanie kontaktu z Kettering Foundation oraz udział w prowadzonym przez Fundację wydarzeniu Deliberative Democracy Institute, 9-13 lipca 2018 r., Dayton OH, Stany Zjednoczone
Dr Anna Przybylska zaprezentowała oprogramowanie wDialogu oraz wzięła udział w warsztatach i dyskusjach dotyczących technik deliberacyjnych i ich zastosowania w instytucjach publicznych. Dwie członkinie
- Seminarium „ICT solutions for public consultations: the inDialogue platform”, 15 listopada 2018 r.
Podczas dwugodzinnego webinarium prezentowano w j. angielskim funkcje i działanie oprogramowania informatycznego wDialogu pod kątem zaangażowania pracowników Uniwersytetu Stanforda w badanie dotyczące jego pilotażowego wykorzystania podczas konsultacji społecznych w Longmeadow, MA. Akces do projektu zgłosiło pięciu badaczy z Uniwersytetu Stanforda.
- Webinarium „InDialogue for Inclusive Decision-making in Local Government” prowadzone z siedziby Uniwersytetu Stanforda, 18 grudnia
Celem webinarium, w którym, prócz badaczy z Uniwersytetu Stanforda, uczestniczyli badacze z kilku innych amerykańskich uczelni oraz z the Kettering Foundation, było omówienie założeń badania pilotażowego, które będzie dotyczyło zastosowania oprogramowania wDialogu w Longmeadow, MA.