Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Działalność Centrum Deliberacji w 2018 r. – podsumowanie

Działalność Centrum Deliberacji w 2018 r. – podsumowanie

Kierunek działań – umiędzynarodowienie, rozwój współpracy z ośrodkami badawczymi w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych

Projekty / granty:

  1. „W Dialogu – od wiedzy do decyzji” 

Projekt finansowany przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW, Projekt „Inkubator Innowacyjności +” (MNiSW); Realizacja czerwiec 2017 r. – luty 2018 r. 

Celem projektu było przygotowanie wersji wdrożeniowej oprogramowania wDialogu, przetestowania go pod kątem spełniania wymogów prawnych (np. korzystanie z danych osobowych) oraz WCAG 2.0. Oprogramowanie przygotowano w dwóch wersjach: dla administracji publicznej oraz dla innych użytkowników (dostosowanie nomenklatury).

Podpisano umowę na wdrożenie oprogramowanie wDialogu przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w 53 gminach na Mazowszu.

  1. Wsparcie dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

Uruchomiono punkt wsparcia dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego pod kątem wdrożenia oprogramowania wDialogu na Mazowszu. Na potrzeby prowadzenia działań wspierających UMWM w projekcie, Ze środków Prorektor ds. Rozwoju UW, zatrudniony został doktorant IS UW Mariusz Wieczorek.

  1. Mikro-grant Prorektora ds. Nauki UW „Umiędzynarodowienie rezultatów projektu W Dialogu (oprogramowanie wDialogu, model deliberatywnych konsultacji społecznych implementowany przez oprogramowanie) prowadzące do realizacji liderskich projektów międzynarodowych i spozycjonowania UW wśród uczelni-innowatorów w obszarze informatyki społecznej”.  

Celem grantu było przygotowanie materiałów informacyjno-promocyjnych w j. angielskim i zaprezentowanie oprogramowania wDialogu na arenie międzynarodowej, a także dyskusja nad jego zastosowaniem we współpracy z partnerami zagranicznymi.

  1. Potwierdzenie otrzymania grantu od Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki na realizacje projektu pt. „Udział obywateli w samorządzie: Europejskie normy deliberacji i ich znaczenie dla prowadzenia konsultacji społecznych w Niemczech i w Polsce”; Realizacja maj 2019-kwiecień 2020.

Otrzymaliśmy grant Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki i rozpoczęliśmy przygotowania do jego realizacji we współpracy z partnerem z Niemiec – Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie – Düsseldorfer Institut für Internet und Demokratie (DIID). Celem projektu jest zbadanie znaczenia wartości i norm właściwych dla modelu deliberacji, do których odwołują się w swoich dokumentach instytucje Unii Europejskiej, dla działań samorządu lokalnego realizującego zadania związane z konsultacjami społecznymi w Niemczech i w Polsce. W szczególności będzie nas interesować aspekt porównawczy dotyczący praktyk w niemieckich i polskich urzędach oraz kształtujące je czynniki.

  1. Przygotowanie do realizacji projektu „InDialogue for Inclusive Decision-making in Local Government”. Realizacja czerwiec 2019 – grudzień 2020.

Przygotowanie projektu odbywa się we współpracy między Centrum Deliberacji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Urzędu Miasta Longmeadow, MA, w Stanach Zjednoczonych. W projekt jest zaangażowanych kilkunastu badaczy, w tym pięciu badaczy z Uniwersytetu Stanforda. Projekt jest przygotowywany od czerwca 2018 r. Został zapoczątkowany webinarium zorganizowanym na Uniwersytecie Warszawskim z wykorzystaniem grantu Prorektora ds. Nauki UW, a został rozwinięty podczas pobytu dr Anny Przybylskiej, kierownik CD IS UW, na Uniwersytecie Stanforda w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Do końca 2018 r. przygotowano ramy badania i harmonogram projektu, stworzono zespół badawczy, złożono wniosek o grant w konkursie Miniatura do NCN. W trakcie badania będziemy starali się ustalić, jak samorząd z długą tradycją bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji odnosi się do internetowych narzędzi planowania i realizacji spotkań miejskich; jak samorząd odnosi się do modelu działania implementowanego przez narzędzia informatyczne, w którym istotne miejsce mają: dzielenie się wiedzą i deliberacja; jak narzędzia IT interweniują w praktyki komunikacyjne i jakie są zalety i wady ich wykorzystania; jakie będą czynniki istotne dla ewentualnego wdrożenia oprogramowania wDialogu w Longmeadow i jak badacze mogą pomóc w ich zaadaptowaniu w pracy samorządu.

  1. Przygotowanie do złożenia wniosku o grant w konkursie Horyzont 2020 „METIS. Multilevel Experiments on Trust & Inclusion Solutions”, lider: CES (Center for Social Studies) – Uniwersytet Coimbra, Portugalia. Partnerzy: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Dusseldorfie, Uniwersytet w Mediolanie, Otwarty Uniwersytet Katalonii, Trustlab OECD. Obszar przedmiotowy projektu: „Trust in governance”. Termin złożenia wniosku: 14 marca 2019 r.

Seminaria, warsztaty

  1. Warsztat we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej „Korzystanie przez sołtysów i sołtyski z konsultacji społecznych”, 18 kwietnia 2018 r.

Celem warsztatu było przekazanie sołtysom i sołtyskom wiedzy oraz umiejętności korzystania z mechanizmu konsultacji społecznych w samorządzie. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze zagadnienia związane z prowadzeniem konsultacji społecznych. Określone zostało, w jakich sprawach i okolicznościach warto prowadzić konsultacje społeczne, a także jak spożytkować ich rezultaty na rzecz wspólnoty mieszkańców. Zaprezentowano oprogramowanie informatyczne wDialogu.

  1. Webinarium, „InDialogue software – features, functions and use in public consultations”, 11 czerwca 2016 r. 

Podczas dwugodzinnego webinarium prezentowano w j. angielskim funkcje i działanie oprogramowania informatycznego wDialogu. Efektem webinarium była m.in. formalna propozycja Urzędu Miasta Longmeadow, MA w Stanach Zjednoczonych dotycząca pilotażowego wykorzystania oprogramowania wDialogu podczas konsultacji społecznych w czerwcu 2019 r. Miasto Longmeadow ma system demokracji bezpośredniej i długą tradycję obywatelskich spotkań w sprawach kluczowych dla miasta, po których następuje wiążące głosowanie nad projektami.

  1. Nawiązanie kontaktu z Kettering Foundation oraz udział w prowadzonym przez Fundację wydarzeniu Deliberative Democracy Institute, 9-13 lipca 2018 r., Dayton OH, Stany Zjednoczone

Dr Anna Przybylska zaprezentowała oprogramowanie wDialogu oraz wzięła udział w warsztatach i dyskusjach dotyczących technik deliberacyjnych i ich zastosowania w instytucjach publicznych. Dwie członkinie

  1. Seminarium „ICT solutions for public consultations: the inDialogue platform”, 15 listopada 2018 r.

Podczas dwugodzinnego webinarium prezentowano w j. angielskim funkcje i działanie oprogramowania informatycznego wDialogu pod kątem zaangażowania pracowników Uniwersytetu Stanforda w badanie dotyczące jego pilotażowego wykorzystania podczas konsultacji społecznych w Longmeadow, MA. Akces do projektu zgłosiło pięciu badaczy z Uniwersytetu Stanforda.

  1. Webinarium „InDialogue for Inclusive Decision-making in Local Government” prowadzone z siedziby Uniwersytetu Stanforda, 18 grudnia

Celem webinarium, w którym, prócz badaczy z Uniwersytetu Stanforda, uczestniczyli badacze z kilku innych amerykańskich uczelni oraz z the Kettering Foundation, było omówienie założeń badania pilotażowego, które będzie dotyczyło zastosowania oprogramowania wDialogu w Longmeadow, MA.