Projekt: Konsultacje w naszym mieście
Projekt ma charakter badawczo-stosowany i dotyczy konsultacji społecznych prowadzonych przez urzędy miejskie z mieszkańcami. Na zaproszenie do projektu odpowiedziało blisko 300 miast w Polsce. W badaniu interesuje nas jakość procesu gromadzenia wiedzy o społecznych potrzebach, preferencji i opiniach na temat przedsięwzięć wyznaczających kierunek rozwoju lokalnego. Projekt ma wesprzeć instytucje samorządowe w przygotowaniu i realizacji konsultacji przez zwiększenie ich efektywności i użyteczności. Projekt miał trzy etapy:
- Badanie ankietowe ukierunkowane na zebranie informacji o procesie przygotowania i realizacji konsultacji społecznych w polskich miastach (N=300).
- Debata, której celem jest poznanie potrzeb urzędników dotyczących wiedzy narzędziowej z zakresu przygotowania i realizacji konsultacji społecznych (N=80).
- Zaplanowanie i zaprojektowanie w wybranych miastach konsultacji w odniesieniu do przedsięwzięcia wskazanego przez instytucje samorządowe (N=10).
Proponujemy prosty indeks jakości konsultacji wraz z metodologią jego obliczania na podstawie danych zebranych w badaniu ankietowym; Pozwala on nie tylko na porównania między województwami, ale również wskazanie, które elementy przygotowania i realizacji konsultacji społecznych potrzebują szczególnego wsparcia.
Badanie ankietowe, jak też debaty grupowe z udziałem przedstawicieli urzędów miast, zostały realizowane z użyciem narzędzi internetowych;
Zespół:
Anna Przybylska – kierownik projektu
I etap: Patryk Korzeniecki (wsparcie IT); Katarzyna Bielesz, Justyna Jabłońska, Agnieszka Sosińska, Marcelina Świtała, Justyna Wiśniewska, Piotr Zielonka, Marcin Zgiep, Patryk Korzeniecki (kontakt z miastami)
II etap: Katarzyna Bielesz (kontakt z miastami), Bartłomiej Michałowicz, Patryk Korzeniecki (wsparcie IT)
III etap: Katarzyna Bielesz, Maja Sawicka, Dawid Krakowiak (udział w przygotowaniu materiałów konsultacyjnych)